Prystal Scouting Service
  Fall 2008, Reading, PA

Tom Prystal
P. O Box  843
Auburn, NY   13021

Boy’s  Results

These are my top twenty:
 

55-David Kiersnowski, CB East
61-Boo Santiago, Bethlehem Liberty
62-Eric Wade, Freedom
64-Tyler Mitchell, Manheim Twp.
65-Elliot Boyce- CNS (NY)
84-Leron Tooles-Coatesville
87-Jordan Greer-Pittsburgh Baldwin
89-Brant O'Brien-Central York
91-Kairi Suswell-Cardinal Dougherty
111-Tyler Day-Patterson Mills (NJ)
76-Shakir Evans, Syracuse CBA, NY
78-Steven Dominello, Wyncote McDevitt
95-Charles Thomas, Warren Area
106-Quancine Wilson, Harry S. Truman
115-Lucas Mosca, Towson (MD)
121-Anthony Coleman, Carlisle
123-Timothy Heckman, Warwick
135-Jeff Lamont, Hannibal Central (NY)
156-Daniel Aiello, Solvay (NY)
170-Pieter Prinsloo, Dover (DE)

 

 

#170 Pieter Prinsloo
(6'10) Dover (DE)

 

 

These are my Honorable Mention:   (alphabetically)

Joel Brokenbrough, Hodgsen Vo Tech (NJ)
Aaron Dombrosky, Shenandoah Valley
Fran Dougherty, Archbishop Wood
Evan Ehrhart, Red Lion
Anthony Germani, Allentown Central Catholic
Ryan Griffin, Glenelg (MD)
Miles Holmes, Unionville
Kenneth Johnson, Abington
Nasir Khalid, Cheltenham
Ed Hall, Paint Branch (MD)
Andrew Kohler, Notre Dame Green Pond
John Rowland, Henderson

 

 

#176
Nasir Khalid
(6'2)
Cheltenham

Nic Martin, St. Maria Goretti
Dylan Moody, William Penn Charter
Quancine Wilson, Harry S. Truman
Matthew Shatzman, Pequea Valley
Isiah Thomas, Truman
Steven Zack, Red Land

 

 

The next PAHOOPS SHOOTOUT is in April at the Penn State-Harrisburg Campus in Middletown, PA

Past shootout results  found HERE




#168
Steven Zack
(6'8)
Red Land

These were our Shootout picks for the Fall of 2008.  Would you vote for as the  best male player in Pennsylvania Basketball History, find the choices HERE


My Pennsylvania SENIOR Depth Chart For Colleges

1. Aaric Murray              6’9”      Sr.        Glen Mills

1. Jermaine Marshall      6’6”       Sr.        Red Land (PA vs. Maryland Event)

2. Jake Cohen               6’10”    Sr.        Conestoga

3. William Adams          6’4”      Sr.        Imhotep

4. Ferguson Myrick        6’6”      Sr.        Prep Charter

5. Tyree Harris               6’7”      Sr,        Prep Charter

6. Calvin Newell             6’1”      Sr.        Strath Haven

7. Henry Smith              6’6”      Sr.        Monsignor Bonner

8. Eric Henry                 5’10”     Sr.        Harrisburg

9. Koron Reed               6’5”       Sr.        Roman Catholic

10. Harley Williamson    6’5”       Sr.        Lower Merion

11. Kenny Battle            6’2”       Sr.        Imhotep Charter

12. Jeffrey Haus             6’5”       Sr.        North Allegheny

13 Glenn Richards         6’9”       Sr.        Phelps School

14. Paul Weatherly        6’4”       Sr.        Greater Johnstown

15 Andre Anthony          6’1”       Sr.        Penn Hills

16. Andrew Cressler       6’5”       Sr.        Plum

17. Darren Lawrence      6’0”       Sr.        Strawberry Mansion

18. Laron Byrd               5’11”     Sr.        GAMP (PA vs. Maryland Event)
19. Andre Wilburn          6’2”       Sr.        Archbishop Carroll

20. Dontae Brown          6’5”       Sr.        Penn Hills

21. Tyree Morgan           5’11”     Sr.        Imhotep Charter

22. Jordan Baker            6’7”       Sr.        Erie McDowell

23. Russell Conley         6’7”       Sr.        Reynolds

24. DJ Rowe                  6’3”       Sr.        Cedar Cliff

25. Troy Hockaday         6’2”       Sr.        LaSalle College HS (PA vs. Maryland Event)

26. Matt Donahue          5’11”     Sr.        Trinity

27. John Rowland           6’4”       Sr.        West Chester Henderson (PA vs. Maryland Event)

28. Sean Gillooly           6’4”       Sr.        Garnet Valley

29. Antonio Monroe        5’11”     Sr.        Communications Tech

30. Darnell Plummer       6’2”       Sr.        Glen Mills

31. Matthew Schatzman 6’3”       Sr.        Pequea Valley (Pa vs. Maryland Event)

32.Sean Ritter               5’10”     Sr.        Council Rock South (PA vs. Maryland Event)

33. Allen Richardson      6’2”       Sr.        Harrisburg

34. Cody Williams          6’4”       Sr.        Harrisburg

35. Cole Arvin                6’4”       Sr.        State College

36. Chris Cowles            5’8”       Sr.        Rustin   (PA vs. Maryland Event)

37. Brian Boyle              6’0”       Sr.        Monsignor Bonner

38. Neil Rusiewicz         6’2”       Sr.        Daniel Boone (PA vs. Maryland Event)

39. Peter Buzby             6’3”       Sr.        St. Joe’s Prep

40. Lorenzo Christmas   6’4”       Sr.        Norristown

41. Breland Roach         6’2”       Sr.        Harrisburg  (PA vs. Maryland Event)

42. Brant O’Brien           6’0”       Sr.        Central York  (PA vs. Maryland Event)

43. Amani Glenn            5’9”       Sr.        Central Dauphin East

44. Douglas Jakiela        6’3”       Sr.        Conestoga

45. Avatar Jones            5’10”     Sr.        Abington Friends

46. Devon Cain              6’0”       Sr.        Academy Park (PA vs. Maryland Event)

47. Bradford King           6’6”       Sr.        Neumann Goretti

48. Keith Shepard          5’10”     Sr.        Wyncote Academy  (PA vs. Maryland Event)

49. Jack McDonnell        6’3”       Sr.        Germantown Academy

50. Nick Stalnecker        6’6”       Sr.        Annville-Cleona  (PA vs. Maryland Event)

51. Donald Rauchut        6’7”       Sr.        Prep Charter

52. Andre Rivers            6’6”       Sr.        Girard College

53. Robert Scott            6’3”       Sr.        Conestoga

54. Chad Styer              6’3”       Sr.        Elizabethtown

55. Eric Stahler              6’3”       Sr.        Lower Merion

56. Tim McLaughlin        6’1”       Sr.        Central Bucks East

57. Jeremy Skoloda       6’3”       Sr.        Conestoga Valley ( PA vs. Maryland Event)

58. Zach Fenstermacher 6’2”       Sr.        Reading Central Cath. (PA vs. Maryland Event)

59. Mike Snell               6’6”       Sr.        Dallastown (PA vs. Maryland Event)

60. Nathan Dane            6’2”       Sr.        Tyrone (PA vs. Maryland Event)