The Big 60

BOY'S  TEAMS-
March 25

Team 1
 

99 Marrek Paola Ligonier Valley 2019
96 Brett Bucher Pope John Paul II
93 Jason Lewis St. Andrews Episcopal 2019
75 Curtis Robinson Penn Treaty
71 Joshua Reyes Swenson 2019
67 Shane Felix Chestnut Ridge 2019
63 Zachary Schulman Harrion 2019
59 Justin Morris Southern Fulton 2020
55 Sam Ehst High Point Baptist 2019
51 Alex Kulick Claysburg Kimmel 2019

Team 2
 

98 Darius Ellis Dock Academy 2020
78 Ryan Holland Monroe Woodbury NY 2019
92 Xavier Laverty Archbishop Walsh (NY) 2021
74 Preston Kemery Northern Lehigh 2019
70 Jordan Brown St. Elizabeth DE 2019
66 Bakir Talley Imhotep 2018
62 Spencer Robinson PET Charter Philadelphia 2018
58 Michael Marinchak Ligonier Valley 2020
54 Nathaniel Dougherty Palmerton 2019
77 Kolton Elsayed - Selingsgrove

Team 3

97 Jyheim Spencer Seaford (DE) 2019
95 Tim Webster North East MD 2018
94 Carson Myers Boiling Springs 2019
73 Daniel Coomer Lititz Christian 2021
69 Joshua Jones Long Reach MD 2018
65 Glenn Sabb Academy of the New Church
61 Nath Pettus Jr Hill Freedom World Academy 2020
57 Brandon Hess Northern Lehigh 2019
53 Maleek View Philadelphia Central 2018
76 Ty Dieter Mechanicsburg 2019

 

Team 4

80 Rich Sikiric Northern Highlands Regional NJ 2018
79 Kenneth Proby Independence OH
91 Darnell Ransom Eastern University Acad. 2019
72 Andrew Zuchelli North Star
68 Thomas Hanrahan Souderton 2018
64 Ricardo Monteiro Martin Luther King 2019
60 Daniel Olinger Phil-Mont Christian Acad. 2019
56 Chandler Gentzel Winters Mill MD 2020
52 Isaiah Daniel Westfield VA 2020
48 Ethan Rosado -Cherry Hill East  NJ  2019


#79 Kenneth Proby
 Independence H S
Columbus,  OH


 

Live streaming link for Sunday 

March 25th   SCHEDULE
Boys teams  1-4-----Girls Teams  5-9-

Main Court                                        

8:35-        1-4  boys          

9:11-        5-6 girls            

9:47-        2-3 boys            

10:23-      6-9 girls            

10:59-       1-2 boys           

11:35-       7-8 girls            

12:11-       3-4 boys             

12:47-       8-9 girls            

1:23-          1-3 boys          

1:59-      .   5-7 girls           

2:35-          8-6 girls           

3:11-          4-2 boys            

3:475-8  girls        
  
4:23
9-7  girls          


players only have
to arrive a half hr
before their first game

Players can leave after
 their last game is over.

 

 

 


"Chop" Brown
St. Elizabeth's DE, 2019
 
  510 Point Guard

Saint Elizabeth became the first No. 9 seed to win the state championship since 1997. They had to win five games in the tournament, with victories over Newark, St. Georges, Glasgow, Caravel and Smyrna in the Championship Game, Jordan "Chop"   Brown led Saint Elizabeth with 17 in the Championship Game.  (WDEL  101.7 FM)

 

 

 

We post the names of the
colleges as they sign in to watch
 


Sign up now for June 3!!
 

June 3, 2018 - Spring Elite Spotlight
Lancaster Bible College
Horst Athletic Center
Eden Rd, Lancaster, PA 17601---APPLICATION

Remember:  It's nice to be important,
              but its more important to be nice!

 



Note: Questions email wgaffey@pa.net

 

 


 

An MVP is chosen for each game and interviewed live on nationwide TV

Alphabetical Boy's List
70 Jordan "Chop" Brown 5'10 170 St. Elizabeth  (DE) 2019
96 Brett Bucher 6'4 x Pope Johm Paul II  
73 Daniel Coomer 5'11 150 Lititz  Christian 2021
52 Isaiah Daniel 5'9 165 Westfield  (VA) 2020
76 Ty Deiter x x Mechanicsbirg Area 2019
54 Nathaniel Dougherty 6'0 160 Palmerton 2019
55 Sam Ehst 6'0 150 High Point Baptist 2019
98 Darius Ellis 6'6 265 Dock Academy 2020
77 Kolton Elsayed     Selinsgrove Add bison.motors@yahoo.com to my Address Book
67 Shane Felix 6'2 165 Chestnut Ridge 2019
56 Chandler Gentzel 6'0 175 Winters Mill  (MD) 2020
68 Thomas Hanranhan 6'2 165 souderton area 2018
57 Brandon Hess 6'0 132 Northern Lehigh 2019
78 Ryan Holland 6'4 150 Monroe Woodbury  (NY) 2019
69 Joshua Jones 6'2 175 Long Reach (MD) 2018
51 Alex Kulick 5'8 153 Claysburg Kimmel 2019
74 Preston Kemery 5'11 155 Northern Lehigh 2019
92 Xavier Laverty 6'3 130 Archbishop  Walsh 2021
93 Jason Lewis 6'3 175 St. Andrews Episcopal School 2019
58 Michael Marinchak 6'0 170 Ligonier  Valley 2020
64 Ricardo Monteiro 6'1 x Martin Luther King 2019
59 Justin Morris 6'0 170 Southern Fulton 2020
94 Carson Myers 6'3 168 Boiling Springs 2019
60 Daniel Olinger 6'0 145 Phil-Mont Christian Academy 2019
99 Marrek Paola 6'7 210 Ligonier  Valley 2019
61 Nath Pettus Jr 6'0 145 Hill Freedom World Academy 2020
79 Kenneth Proby 6'4 160 Independence (OH)  
91 Darnell Ransom 6'2 145 Eastern University Academy 2019
71 Joshua Reyes 5'10 145 Swenson  2019
62 Spencer Robinson 6'0 170 PET Charter-Philadelphia 2018
75 Curtis Robinson 5'11 134 Penn Treaty   
48 Ethan Rosado 5'10 148 Cherry Hill East  (NJ) 2019
65 Glenn Sabb 6'1 185 Academy of the New Church     
63 Zachary Schulman 6'0 165 Harriron 2019
80 Rich Sikiric 6'5 210 Northern Highlands Regional (NJ) 2018
97 Jyheim Spencer 6'5 x Seaford  (DE) 2019
66 Bakir Talley 6'1 160 Imhotep 2018
53 Maleeek View 5'9 177 Philadelphia Central Add lavettemorant@gmail.com to my Address Book
2018
95 Tim Webster 6'3   185 North East (MD) 2018
72 Andrew Zuchelli 5'10 140 North Star 2020
          t.