GIRL'S  TEAMS AND SCHEDULE
STILL TAKING REGISTRATIONS,   if you are not on this list, email wgaffey@pa.net


GIRL'S TEAMS     7, 8,  9, 10, 11, 12, 13, 14
Boy's team 1-6

"better than NCAA certified"-
 NCAA certified means coaches can go, it does not mean they will go-, coaches still have to actually travel there and attend the event- with our "live streaming" they watch in their office on their laptop-that's why the Big 60 events get more college coaches watching than other events and more players get contacted
-Any D-1, D-2, or D-3 coach can watch!!
You are encouraged to invite any coach to watch you on Sunday.
 


Showcase HOTELS for August 12

players should arrive a half hour before their first game to check in and pick up their   jersey

August 12 Shootout Teams

Team 7
85 Brielle  Herbert -Vineland NJ -2019
51 Madison Rosenberg – Pleasant Valley 2019
43 Kyla Treadwell – Holy Cross Academy NJ
39 Treasure George Morrow – Bishop McDevitt 2019
31 Giana Hoddinott – Delone Catholic 2022
23 Gretchen Koken – Seneca Valley 2019
15 Emily Coyne – Spring-Ford 2020
56 MyAsia Jackson – Ewing NJ  2019
58  Naya Akridge-  Union (NJ)  2020
63 Ireland Cofrancesco - Sparta (NJ)- 2019

Team 8
81 Grace Tirzmalis – Lake Forest IL 2019
46 Katie Haefner – Lancaster Catholic 2020
40 Tessa Liggett – Columbiana OH 2019
38 Destini Gaeckler – Oyster Bay NY 2022
30 Jalyn Carmichael – Our Lady of Good Counsel MD 2021
22 Rahmia Johnston – St. Joseph CT 2020
14 Olivia Schubiger– Morristown NJ-2022
74   Taylor McCormick -Eleanor Roosevelt -MD  2019
75 Bella Duval – Passaic Co Tech NJ -2022
84 Molly Grant - Saint Vincent Ferrer (NYC)


 

 

SUNDAY'S SCHEDULE

 14 team schedule- August 12

8 girls teams  7, 8,  9. 10, 11, 12, 13, 14
6  boys  teams 1, 2, 3, 4, 5, 6
 

         Court 1        Court 3

 9::00     1-6        7-14

9:36       2-5        8-13

10:12     3-4         9-12-   

10:48-    1-2         10-11

11:24-    3-6         7-8

12:00-    4-5……..9-14

12:36-    10-13       11-12

1:12       1-3………..7-9

1:48        4-2       ..   10-8

2:24        5-6        ..  11-14

3:00        xx            12-13

players can leave after their last game, they get to keep their jersey


 

Team 9
80 Alana Grinberg – Manalapan NJ 2020
47 Jada Maddox – Harford Tech MD 2020
55 Dasha Jackson – Ambridge 2019
37 Chelsea DeSalve – DuBois   2019
29 Hannah Brooks – Jamesville Dewitt NY 2021
21 Shayla Claiborne – Creative and Performing Arts 2020
13 Erin Kelly – Haverford 2019
2 Naiya Daisey – Perkiomen Valley 2021
4 Sarah White - Gwynedd Mercy Academy-2020
73 Bailey Garver - Claysburg Kimmel   2022


 

Team 10
79 Gillian Fisher – Sharpsville Area 2019
49 Cassie Peris – Lancaster Catholic 2020
48 Ellie Matthews – Kennett 2021
36 Sarah Weaver – Punxsutawney 2021
28 Carly Bolivar- Sewanhaka NY 2019
20 Adalynn Cherry – Altoona 2021
12 Cara Harty – Episcopal Academy 2020
1 Jela Thomas – Chesapeake MD 2018
59 Dior Gillins –Beacon-NY  2020
69 Jasmine McDuffie - Manchester Regional  2020

Team 11
78 Coveny Sidberry – Henry Wise MD 2021
44 Olivia Fasick – Bishop McDevitt 2019
50 Zhanna Snyder – Brunswick MD 2020
32 Kylie Meredith – Conrad Weiser 2021
27 Jada Alert – Hudson NY 2022
16 Julie Anthony – South Williamsport 2020
11 Alyssa Burkhart – Emmaus 2020
3 Breana Grim – Eastern York 2022
60 Dania Gillins ---Beacon NY  2021
89 Kennedy Cornick-Francis Scott Key (MD)2019


 

Team 12
77 Miranda Keller – Bishop McDevitt 2021
61 Emma Fetrow – Gill St. Bernard’s NJ 2019
42 Ajalaa “AJ” Williams – West Irondequoit NY 2019
33 Jenna Nelson – King’s Christian School NJ
26 Jeanna Rautureau – Southern Lehigh 2021
19 Grace Brennan – Manchester Essex MA
10 Kennedi Leak – White Plains NY2019
6 Abbey Leslie – Pequea Valley 2020
71 Ariel Dugue - Lawrence Woodmere Academy NY -2019
57  Jaida Parker - Tyrone 2021
 

Waiting List
83 Deja Beauford - Hudson (NY) 2020-  payment?


Future event: 
             Nov 4 at Spooky Nook Sports, Manheim PA 
Big 60 "Cream of the Crop" Showcase
 
Nov application


 


 Grace and Grace
Grace Brennan, 2019   -------------------    Grace Tirzmalis, 2019
5'6-Manchester Essex,  Massachusetts---------6'1-Lake Forest, Illinois



 

Team 13
88 Bryanna Hicks – Lancaster Catholic 2020
76 Audrey Weigl – Central Dauphin 2020
45 Gabrielle Grantham-Medley – St. James  MD 2023
35 Alexia Thomas – Bishop McDevitt 2019
25 Katie Varley – Garden Spot 2019
18 Alexis Bennington-Horton – Spotswood VA 2020
9 Diara Garnett – Christiana DE 2019
7 Diana Mosten – Bishop McDevitt 2021
70 Chloe Bittner -Williamsport  (MD)- 2022
54 Maria Pichay- Notre Dame Academy  (MA) 2019



 

Team 14
87 Sydney Blum – Council Rock North 2019
86 Sydney Lusher – Oneida NY 2021
41 Kendra Stamper – Rising Sun MD 2019
34 Lily Seyfert – Wyomissing 2021
24 Becca Magrone – Bayard Rustin 2019
17 Frances Glover Bay – Pikesville MD 2020
8 Ainsley Raybold – Elizabethtown 2022
5 Kaleiyhea Hamilton – Palmyra 2021
52 Margaret Constable – Villa Maria Academy 2020
72 Kianna Daye - Owen J. Roberts 2021


(2/21/18) HUDSON  — Deja Beauford's putback with 24.9 seconds left in the second overtime were the decisive points as Hudson defeated Cohoes, 58-57, in a Section II Class B girls basketball preliminary round game on Tuesday at the Hudson High School gym.


Alana Grinberg, 2020
6'1, Manalapan, New Jersey


Jada Maddox, 2020
5'9, Harford Tech, Maryland

We get messages:
"How can I view this event this weekend?"
"Thank you Bill.  We will be viewing."

Michael Llanas
Head Women's Basketball Coach
Wheeling Jesuit University