Elite College Exposure Shootout on June 2
Lancaster  Bible College,  Lancaster, PA 
 

Games
 
OUR NEXT EVENTS
Fall Shootouts, 2013-Sept 29 & Oct 13

Application, HERE
-East Coast Index Report
-Prystal Scouting Report
-
our shootout "A" team
-shootout game breakers page
Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get team 1 game  on YOUTUBE  

team 1

 

team 1

 

1.        183 – Zachary Coleman – Gaithersburg MD

2.        139 – Devon Johnson – Edison NJ

3.        144 – Colin Jeffrey – Dominion VA

4.        129 – Darius Ables – Calvert Hall MD

5.        117 – Jason Janda – Chardon OH

6.        62 – Jamil Pines-Elliott – Germantown Friends

7.        61 – Jalil Pines-Elliott – Germantown Friends

8.        100 – Alexander Guerrero – Don Bosco Prep NJ

9.        92 – Walter Kimble – Hatboro-Horsham


Zachary Coleman


Devon Johnson


Colin Jeffrey

 


Jason Janda


Jalil Pines-Elliott


Jamil Pines-Elliott

 

Coach Mike Williams
Westampton Tech
 New Jersey


Darius Ables 


Alexander Guerrero


Walter Kimble

find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net                                                                                                                       Photographs by Rita Wilhelm
 

Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get Team 2 game on YOUTUBE   

Team 2

 

Team 2

 
 

1.        182 – Ryan Klotz – Pottsgrove

2.        134 – Ben Kerkeslager – Oley Valley

3.        133 – Jordan Jackson – Stafford CT

4.        125 – T. Walter Lawson – Hargrave Military Acad.

5.      

6.        63 – Lucas White – Freedom VA

7.        161 – Aaron Scheiderman – Brick Memorial NJ

8.        78 – Dat Le – York Suburban

9.        86 – James Drue Holmes – Wilkes Barre GAR


Ryan Klotz


Aaron Scheiderman


Ben Kerkslager

 



Coach Brad Karli
Bloomsburg University

 
 


T. Walter Lawson


Lucas White

find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net                                                                                                                       Photographs by Rita Wilhelm
 

Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get team Team 3  on YOUTUBE   

Team 3

 

Team 3

 

1.        198 – Matt Walsh – Manheim Central

2.        135 – Jaylen Pickett – Neshaminy

3.        140 – Ousman Basir – Frederick Douglas Acad.

4.        118 – Christopher Mathis – South Plainfield NJ

5.        116 – Micah Brown – Penn Manor

6.        68 – Eric Freeman – Neshaminy

7.        98 – Tyler Shaw – Williamsburg Community

8.        88 – Fred Lindsay – Griggs International Acad.

9.        160 – Marquis Clarke – Newark DE


Matt Walsh


Marquis Clarke


Ousman Basir


Christopher Mathis

 


Eric Freeman


Micah Brown


Jaylen Pickett


Tyler Shaw


Fred Lindsay

find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net                                                                                                                       Photographs by Rita Wilhelm
 

Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get Team 4  game  on YOUTUBE  

Team 4

 

Team 4

 

1.        197 – Cedric Mann – Daniel Boone

2.        136 – Issac Robinson – Solanco

3.        132 – Shomi Edeki – Sanford DE

4.        119 – Richard Medley – Linden NJ

5.        114 – Naje Thomas – Mastery Charter School

6.        66 – Xavier Grayson – Appoquinimink DE

7.        99 – Tas Dixon – Harriton

8.        79 – Kshawn Mickens – Warwick

9.        77 – Caleb Buchmoyer – Home School


Cedric Mann


Issac Robinson


Shomi Edeki

 

 

Xavier
Grayson

 


Tas Dixon


Caleb Buchmoyer


NajaeThomas

find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net                                                                                                                       Photographs by Rita Wilhelm

 
Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get Team 5  game  on YOUTUBE  

Team 5

 

Team 5

 

1.        201 - Connor Mailen – Riverside

2.        137 – Anthony Smith – Havre De Grace MD

3.        141 – Tristian Davis – Digital Harbor MD

4.        126 – Jayson Rivera – Baldwin Ny

5.        111 – Barrington Lynch – Randolph NJ

6.        67 – Michael Pastore – Loyalsock

7.        85 – Larry Zaborsky – James Madison NY

8.        158 – Lorenzo Milar – Marcy Ave Campus NY

9.        91 – Julian Alston – Great Valley


Connor Mailen


Anthony Smith


Jason Rivera

 

 

Bill Gaffey with Coach Brad
Rideout Shippensburg University

 

 
Michael Pastore

 


Coach Risser
Annville Cleona
find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net                                                                                                                       Photographs by Rita Wilhelm

Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get Team 6  game  on YOUTUBE  

Team 6

 

Team 6

 

1.        194 – Zach Dolton – Phil-Mont Christian

2.        142 – Ajan Smith – Steel Valley

3.        131 – Michael Crowley – Saddle River Day NJ

4.        110 – Jonathan Lott - Coatesville

5.        120 – Trae Thomas – Dundalk MD

6.        70 – Taino Gonzalez Pius X

7.        84 – Cameron Weeks – Saucon Valley

8.        87 – Tyreek Montgomery – Philadelphia Edison

9.        101 – Juwan Dorsey – Newtown MD


Zach Dolton


Ajan Smith


Michael Crowley

 


Cameron Weeks


Taino Gonzalez


Jonathan Lott


Juwan Dorsey


Tyreek Montgomery

find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net                                                                                                                       Photographs by Rita Wilhelm

Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get team 7 game  on YOUTUBE  

team 7

 

team 7

 

1.        193 – Tommy Bowen – Lower Dauphin

2.        151 – Brian Lindquist – Pequea Valley

3.        159 – Joseph Shelton – Church Farm

4.        115 – Aaron Albertini – Blue Mountain

5.        112 – Brandon Purrone – Catasauqua

6.        76 – Alec Cleckner – Palmyra

7.        71 – Scott Gaffey – Harrisburg Christian

8.        80 – Kyle Mostik – Southern Columbia

9.        105 – Matthew Indorante - Charleroi


Tommy Bowen


Brian Lindquist


Brandon Purrone

 

 


Coach Alvin Kyle
"Big Al"


Matthew Indorante


Scott Gaffey


Aaron Albertini

find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net                                                                                                                       Photographs by Rita Wilhelm

Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get team 8 game  on YOUTUBE  

team 8

 

team 8

 

1.        195 - Dan Arnold – Bedford

2.        138 – Emmanuel Stewart – Delaware Military Acad.

3.        145 – Eugene Clemons – Bensalem

4.        121 – Christian Tolbert – Leesburg Tuscarora VA

5.        109 – Casey Krause – Southern Lehigh

6.        72 – Michael Manso – Brick Memorial NJ

7.        97 – Alexander Kendall – Bedford

8.        90 – Keith Pettway – Fairfield Prep CT

9.        157 – Mark Anthony Harbour Jr. – Williamsburg Charter


Dan Arnold


Eugene Clemons


Emmanuel Stewart


Christian Tolbert

 

Court Supervisor,
Chris Satelle

and
Tom Prystal
Prystal Scouting Service


Casey Krause


Alexander Kendall


Michael Manso

find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net                                                                                                                       Photographs by Rita Wilhelm

Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get team 9 game  on YOUTUBE  

team 9

 

team 9

 

1.        155 – Kason Thompson – Westampton Tech NJ

2.        147 – Tyler Richman – Westampton Tech NJ

3.        146 – Clinton Asalu – Westampton Tech NJ

4.        130 – Vladd Sanon – Westampton Tech NJ

5.        73 – Markeem Lateef – Westampton Tech NJ

6.        64 – Jerel Wallace – Westampton Tech NJ

7.        65 – Chris Jones – Westampton Tech NJ

8.        95 – Nicholas Lowe – Westampton Tech

9.        94 – Jeffery Cole – Westampton Tech

10.     93 – Louis Whitney – Westampton Tech


Nicholas Lowe


Kason Thompson


Clinton Asalu



Jeffrey Cole


Makeem Lateef

 


Jerel Wallace


Chris Jones


Tyler Richman


Vladd Sanon


Louis Whitney

find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net 

Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get team 10 game  on YOUTUBE  

team 10

 

team 10

 

1.        149 – Jamai Womack – Chichester

2.        153 – Christopher Grandy – Chapelgate Christian Acad.

3.        143 – DeJon Backus – Wilmington DE

4.        128 – Malik Grandy – Chapelgate Christian Acad.

5.        113 – Darryn Garner – Aberdeen MD

6.        74 – Dean Spitz – Thomas Wooton MD

7.        69 – Robert Ekvall – Tulpehocken

8.        81 – Seth Roy – South County VA

9.        102 – Jahlil Harvey – Wilkes Barre GAR


Jamal Womack


Christopher Grandy


Malik Grandy

 

 

Coach Nate Stewart
Eastern University

 


Darryn Garner


Robert Ekvall


DeJon Backus

find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net                                                                                                                       Photographs by Rita Wilhelm

Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get team 11 game  on YOUTUBE  

team 11

 

team 11

 

1.        152 - Dean Steliotes – Pine Richland

2.        154 – Malik Jones – Christiana DE

3.        162 – Johnny O’Michael Young – Kingsbury Day DC

4.        122 – Bryce Young – Williamsburg Community

5.        108 – Darnell Ellis – Philadelphia Lamberton

6.        75 – Tommy Vu – York Suburban

7.        89 – John Warner – Pope John Paul II

8.        82 – Anthony Smith – Havre De Grace MD

9.        104 – John Herndon – Parkway West


Johnny O'Michael Young


Dean Steliotes


Malik Jones

 

 


John Warner


Anthony Smith


Bryce Young


Darnell Ellis


John Herndon

find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net                                                                                                                       Photographs by Rita Wilhelm

Boy's Games,  teams 1 thru 12        

click to get team 12 game  on YOUTUBE  

team 12

 

team 12

 

1.        148 - Myles McLeod – Teaneck NJ

2.        150 – Rokas Lapsys – Woodmere Acad. NY

3.        127 – Oluwaseun Ewola – HS For Law Enforcement NY

4.        123 – Eric Young – Henry Lackey MD

5.        107 – Jordan Elcock – Becton Regional NJ

6.        106 – Brandon Bates – West Catholic

7.        96 – Juwan Elcock – Becton Regional NJ

8.        83 – Luis Solorzano – Union City NJ

9.        103 – Jeriah Shambley – St. Francis Prep


Miles McLeod


Rokas Lapsys


Eric Young

 


Luis Solorzano


Juwan Elcock


Jordan Elcock


Brandon Bates


Jeriah Shambley

 

Coach Miles Smith
Wilson College

 



Certified PIAA Officials work the Shootout
find more information at www.pahoops.org   or contact us at pahoops@verizon.net                                                                                                                       Photographs by Rita Wilhelm

Go to girls teams for the shootout, teams 13-18